- Klasa Energetyczna. Pralki zgodnie z normami Unii Europejskiej, klasyfikowane są wg klas efektywności energetycznej. Klas jest 7 od A (bardziej efektywna) do G (mniej efektywna). Skala ta obrazuje nam wydajność urządzenia pod względem zużycia energii i wody. Obecnie na rynku możemy znaleźć pralki określone jako A+, super oszczędne. Zużycie energii powinno być podane w kWh/cykl prania. Informacje te są podawane w oparciu o wyniki standardowych testów dla cyklu prania bawełny w temperaturze 60°C. Większość pralek dostępnych na rynku mieści się w kategorii A, bądź A+, lecz zużycie energii waha się od 0.76 kWh/cykl do 1.7 kWh/cykl prania Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze pralki!
- Klasa efektywności prania i odwirowania - taka sama skala ( 7 stopniowa od A do G) została zastosowana również dla skuteczności prania i odwirowania. Im wyżej sklasyfikowana pralka tym łatwiej ma sobie poradzić z większymi zabrudzeniami oraz lepiej odwirować nasze pranie, czyli wyjmiemy je bardziej suche z pralki. Producenci są również zobowiązani podać nam jaka jest ilość obrotów na minutę danej pralki. Na naszym rynku możemy kupić pralki, które wirują od 600 do nawet 2000 obrotów na minutę.
- Zużycie wody - na etykiecie, która znajduje się na pralce powinna się również znajdować informacja o zużyciu wody. Szacowane roczne zużycie wody zostało obliczone na 200 standardowych cykli prania "bawełna 60°C" dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, np. Średnie roczne zużycie wody [l]: 9000, Średnie zużycie energii elektrycznej (200 pełnych załadunków) [kWh]: 204. W specyfikacjach producentów możemy również przeczytać ile litrów wody zużywane jest podczas jednego cyklu prania, jest to dość duża rozpiętość pomiędzy 35 a 81 litrów wody na jeden cykl prania, jest to bardzo ważny czynnik ekonomiczny, który trzeba przemyśleć przed kupnem pralki.
- Poziom hałasu - podany na etykiecie przez producent, podczas prania i podczas wirowania. Średni poziom hałasu podczas prania to ok. 50dB, a podczas wirowania ok. 70dB.
środa, 22 sierpnia 2007
Koszty eksploatacji i wydajność pralki
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz