skip to main |
skip to sidebar
Bezpieczna pralka
Bezpieczeństwo użytkowania pralki. Ustawianie, podłączanie, pierwsze pranie i zabezpieczenia przy kolejnych praniach.
- Emisja hałasu - pralka powinna emitować jak najmniej hałasu, na rynku dostępne są pralki, które emitują od ok. 49 do 77 decybeli, jest to związane z prędkością wirowania, kiedy urządzenie pracuje najgłośniej. (Musimy pamiętać że hałas to dźwięk niepożądany i szkodliwy dla zdrowia!!!).
- Zabezpieczenie przed dziećmi - funkcja ta blokuje wszystkie przyciski w pralce, tak aby dzieci nie mogły się nimi bawić, a przy okazji zmienić np. program prania. Wszystkie przyciski są wtedy wyłączone, oprócz przycisku wyłączenia zasilania.
- Blokada drzwi - czyli zabezpieczenie przed otwarciem drzwi, pokrywy w trakcie prania i 2 minuty po jego zakończeniu.
- Zabezpieczenie przed przelaniem się wody czyli przed zalaniem, pompa pralki uruchamia się automatycznie, wtedy gdy poziom wody w pralce jest za wysoki. (Często pralki wyposażone są w podciśnieniowy elektryczny zawór bezpieczeństwa, który zamontowany jest na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki. Odcina on dopływ wody do pralki kiedy nastąpiła jakaś nieszczelność. Czujnik poziomu wody w bębnie oraz wewnętrzny czujnik wycieku wody. )
- Zabezpieczenia termiczne - zabezpieczenia przed zmianami temperatury w bębnie, zabezpieczenia przed przegrzaniem silnika, zabezpieczenia przed grzaniem bez wody
- Często spotykany jest również tzw. system kontroli piany, czyli funkcja, która zapobiega tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, funkcja ta dodatkowo oszczędza wodę, dopasowuje intensywność płukania.Pranie w niektórych pralkach jest również chronione przed ponownym wpłynięciem zanieczyszczonej wody.
- Część pralek wyposażona jest również w podwójną, nie nagrzewająca się szybę drzwiczek, która chroni przed poparzeniem podczas prania w wysokich temperaturach a także dodatkowo tłumi hałas.
- Pierwsze pranie poprodukcyjne. Po podłączeniu pralki wskazane jest wykonanie pierwszego prania bez wsadu (najlepiej krótki program). Ma to na celu oczyszczenie przewodów z zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji (smary, środki chemiczne). Przy okazji można sprawdzić szczelność połączeń wodnych i kanalizacyjnych.
- Należy pamiętać o wypoziomowaniu pralki, do czego służą specjalne nóżki, zapewnia to stabilną pozycję pralki, należy pamiętać, że dopuszczalne odchylenie pralki od poziomu wynosi ok. 1°. Trzeba też pamiętać o zachowaniu przerwy między pralką a ścianą lub innymi urządzeniami, meblami, powinno to być ok. 10cm z tyłu i po 2cm po bokach. Pamiętajmy również, że pralka musi być podłączona do gniazdka z bolcem!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz