środa, 31 października 2007

Programy prania

Kupując pralkę powinieneś zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone, na przykład bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania, na przykład pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę. Zaprogramowana jest temperatura wody, kierunek i sposób ruchów bębna, czas prania i parametry wirowania. Dzięki temu ubrania po praniu nie są zniszczone: sfilcowane, zmechacone, odkształcone. Zachowają naturalny kolor i kształt.
Każdy program ma różny czas trwania. Najdłuższy to program bawełna z praniem wstępnym w temperaturze 90º C, który trwa około 150 minut. Najkrótszy to program szybki, który trwa w przybliżeniu 30 minut. Przebieg programu prania pomimo takiej samej nazwy w różnych modelach pralek może się nieznacznie różnić, ze względu na indywidualne rozwiązania każdego producenta.

Programy dostępne w każdej pralce to:
 • Bawełna – program podstawowy, przeznaczony do prania tkanin codziennego użytku bawełnianych, dżinsowych. Obejmuje pranie podstawowe w temperaturze do 90º C, płukanie i wirowanie.
 • Syntetyki – program przeznaczony do prania tkanin syntetycznych w temperaturze do 60° C.
 • Wełna – program przeznaczony do prania ubrań wełnianych. Bęben nie wykonuje pełnych ruchów, a jedynie powolne ruchy kołyskowe. Dzięki temu odzież jest równomiernie rozkładana w bębnie. Pranie nie jest odwirowane, a jedynie odsączane. Program realizowany jest w niskich temperaturach wody (30-40º C).
 • Tkaniny delikatne – program umożliwiający wypranie tkanin delikatnych. W programie pralka wykonuje delikatne ruchy bębna, tzw. kołyskowe. Na końcu pranie jest lekko odwirowane, aby odsączyć wodę.
 • Pranie wstępne - namaczanie – program stosowany do mocniej zabrudzonych ubrań. Przed cyklem prania zasadniczego, po praniu wstępnym z detergentem, brudna woda jest odpompowana, a ubrania są dalej prane w świeżej wodzie z dodatkiem proszku do prania w cyklu zasadniczym.
Większość pralek będzie miała także programy:
 • Pranie ręczne – program do ubrań, które są przeznaczone do prania ręcznego. Pranie odbywa się w 30° C lub w zimnej wodzie. W trakcie pracy materiał nie obija się o ścianki bębna, a program zakończony jest bardzo delikatnym odwirowaniem lub tylko odpompowaniem wody bez odwirowania.
 • Skrócony (szybki) – program trwa około 30 minut, a w niektórych modelach nawet 25. Przeznaczony do prania garderoby, która jest lekko zabrudzona lub do odświeżenia ubrań.
 • Tkaniny mieszane – program przeznaczony do różnego rodzaju tkanin, które można uprać wspólnie, bez sortowania. Pranie wykonywane jest w niskiej temperaturze, aby kolory nie traciły swojej barwy i nie farbowały.
 • Codzienny – bardzo praktyczny program przeznaczony do szybkiego i jednocześnie efektywnego prania lekko zabrudzonych ubrań. Pranie trwa około 60 minut w temperaturze 40° C.
 • Sport – program przeznaczony do prania odzieży sportowej. Trwające około 45 minut pranie, dzięki specjalnie zaprogramowanym ustawieniom, umożliwia szybkie i bezpieczne wypranie sportowej garderoby.
 • Pranie butów – pralka wykonuje szybkie ruchy bębna, aby buty nie obijały się o ścianki. Zapobiega to ocieraniu się ich o siebie i nadmiernemu hałasowi podczas prania. Program kończy się odpompowaniem wody.
Za pralkę, która będzie miała większość wymienionych programów prania, zapłacisz około 1.600 zł. Taki model będzie się także charakteryzował wysokimi obrotami wirowania oraz niskim zużyciem wody i energii. Model z czterema podstawowymi programami prania tkanin oraz praniem wstępnym to wydatek rzędu 900 zł.

1 komentarz:

Krzysztof Gończar pisze...

ale archiwalny post zapleczowy