niedziela, 21 października 2007

Oznaczenia stosowane przy pralkach

Klasa energetyczna
W związku z dyrektywą Unii Europejskiej nr 94/2/E, pralki jak również zmywarki i lodówki są klasyfikowane wg klas efektywności energetycznej. Skala efektywności energetycznej obejmuje 8 klas (A+, A, B, C, D, E, F, G) i przedstawia wydajność urządzenia pod kątem zużycia energii i wody. Najbardziej efektywne pralki oznacza się literą A+, a najmniejszą literą G.
Klasa prania
Również tak jak energetyczna, prania podzielona jest na klasy (od A do G). Im klasa prania wyższa tym łatwiej jest usunąć pralce większe i trudniejsze zabrudzenia z ubrań.
Klasa suszenia
Jest to trzeci parametr klasyfikujący pralki. I tak jak klasa prania jest podzielony na 7 klas (od A do G). Określa on zdolność pralki do wysuszenia mokrych ubrań podczas wirowania. Im klasa suszenia wyższa, tym lepiej i szybciej ubrania zostają wysuszane.
Ładowność
Parametr ten określa jak dużo suchego prania może pomieścić bęben pralki (maksymalna waga jednorazowego wsadu) i podawany jest w kilogramach. Może wynosić od 3,5 kg do nawet 9 kg. Parametr ten należy uzależnić od naszych potrzeb, czy pierzemy dużo, czy mamy wystarczająco miejsca aby zmieścić pralkę o dużej ładowności (im ładowność większa tym bęben większy, a co za tym idzie, wielkość pralki również rośnie).
Obroty
Parametr ten oznacza maksymalną prędkość obrotową bębna, jaką może uzyskać pralka podczas wirowania. Podawany jest on w ilości obrotów bębna na minutę (obr./min.). W pralkach występują prędkości obrotowe od 600 obr./min do 2000 obr./min. Im więcej obrotów tym cykl prania jest krótszy i pranie jest bardziej suche.
Poziom hałasu
Podawany jest on w decybelach (dB) i określa głośność pralki podczas w najwyższym stadium jej pracy (wirowanie). W nowoczesne pralkach coraz lepiej tłumione są bębny i silniki. Im ilość decybeli mniejsza tym ciszej nasza pralka będzie pracować.

Brak komentarzy: